Rośliny oczyszczające powietrze
A- A A+
Kwiaty doniczkowe uprawiane w domach nie tylko są ozdobą naszego mieszkania ale również pozytywnie wpływają na nasze zdrowie.
 
Niektóre rośliny doniczkowe, pobierając dwutlenek węgla a wydzielając tlen, odfiltrowują trucizny i inne zanieczyszczenia z powietrza, stwarzając w pomieszczeniu zdrowszą atmosferę.
Dodatkowo rośliny doniczkowe niwelują w pewnym stopniu niekorzystne działanie drobnoustrojów i alergenów.  
W salonie lub biurze warto uprawiać skrzydłokwiat lub daktylowiec niski, w sypialni za to można ustawić aloes, który jako jedyny wydziela tlen w nocy.

Najlepszym "nawilżaczem' okazuje się być  szeflera, paproć,fikusy i draceny, które dodatkowo ograniczają rozwój mikrobów w powietrzu.
 
Kwiaty doniczkowe potrafią nawet niwelować szkodliwe substancje krążące w ich otoczeniu. W biurach, gdzie znajduje się wiele urządzeń wytwarzających  szkodliwe substancje, najlepszym filtrem okazuje się być benjamin lub difenbachia. W domach najlepiej sprawdzi się paprotka nefrolepis, która pochłania szkodliwe promieniowanie emitowane przez telewizory i komputery, oraz posiada zdolność ujemnej jonizacji powietrza. Wszelkie bluszcze, zielistka czy palmy wchłaniają  szkodliwe związki jak benzen czy formalhedyt obecne w dymie papierosowym i farbie.
 
Do aromaterapii stosuje się kwiaty jaśminu lekarskiego, którego kwiaty działają antydepresyjne i relaksująco. Podobnie działa drzewko pomarańczowe i cytrusowe, gardenia czy pelargonia.

Oficjalna strona gdzie można znaleźć rośliny oczyszczające powietrze https://www.airsopure.nl/pl/
Lokalizacje w Polsce i Europie https://www.airsopure.nl/nl/waar-je-ons-kan-vinden